Gdy słyszymy o zabezpieczeniu druków, pierwszym o czym większość z nas pomyśli są pieniądze i papiery wartościowe. W jaki sposób są one zabezpieczane?
Jakiś czas temu przeprowadziliśmy wśród naszych Klientów ankietę, jaki sposób zabezpieczenia dokumentu uważają za najskuteczniejszy i okazało się, że większość wskazała na znak wodny. No cóż, jeśli chodzi o dzielenie się wiedzą, wiele jeszcze przed nami. Znak wodny nijak ma się bowiem do poziomu zabezpieczenia gwarantowanego przez hologram.
JAK ZABEZPIECZANE SĄ PIENIĄDZE?
Obecność znaku wodnego w świadomości ludzi jest efektem kampanii informacyjnych z lat 90., kiedy to wprowadzano w Polsce nowe banknoty. Wielu zapamiętało, że są one oryginalne, jeśli przy spojrzeniu pod światło znajdziemy na nich znak wodny przedstawiający wizerunek umieszczonej na nich postaci.
Zabezpieczeń pieniędzy jest jednak zdecydowanie więcej i wykorzystują one różne techniki – zarówno te pozwalające na potwierdzenie autentyczności bez specjalistycznego sprzętu, jak i przy jego wykorzystaniu. Nie wszyscy mają też świadomość, że polskie banknoty przeszły przed dekadą modernizację, która nie dotyczyła samej szaty graficznej, a rodzaju wykorzystywanych zabezpieczeń.
Prawdopodobnie tym, co pierwsze rzuca się w oczy przy kontakcie z banknotem jest jego projekt graficzny wykorzystujący chętnie linie giloszowe. Tworzą one ornamenty, które w połączeniu ze specyficznymi farbami bardzo trudno odwzorować. Gdy przyjrzycie się im bliżej dostrzeżecie, że w różnych miejscach banknotu mają one zupełnie inny charakter.
Drugim elementem, którego nie sposób w banknocie nie zauważyć jest zabezpieczenie holograficzne. Metaliczny połysk, nietypowy kształt i wzór sprawiają, że praktycznie niemożliwe jest jego podrobienie. Co ciekawe, to właśnie chyba tego elementu dotyczyły najbardziej widoczne zmiany w modernizacji banknotów przeprowadzonej w latach 2014-16.
Na banknotach chętnie wykorzystywany jest też efekt kątowy (elementy zmieniają się w zależności od kąta pod jakim na nie patrzymy) czy druk typu recto-verso (w których finalna grafika powstaje, gdy patrzymy na wydrukowane po obu stronach elementy pod światło. Co ważne – większość z wymienionych technik możemy też wykorzystać przy projektowaniu druków zabezpieczonych dla Twojej firmy czy instytucji.
JAKICH ZABEZPIECZEŃ PIENIĘDZY NIE WIDZISZ?
Tym, co umyka oczom, a jest dostrzegalne przez dotyk jest zastosowanie odpowiedniego papieru. Jego skład i technologia są oczywiście objęte tajemnicą, ale nasze palce już przy pierwszym kontakcie czują, że mamy do czynienia właśnie z banknotami.
Gdy zaczniemy uważniej dotykać pieniędzy wyczujemy też na nich pewne charakterystyczne wypukłości. To zasługa zastosowania techniki stalorytu. Znajdziemy go na przykład na wizerunku władcy czy godle.
Gdy użyjemy odpowiedniego sprzętu (choćby lupy) dostrzeżemy więcej zabezpieczeń. Pierwszymi z nich są mikrodruki z niewielkimi, niewidocznymi gołym okiem napisami. Aby zobaczyć więcej potrzeba specjalnych czytników czy lamp, które często montowane są na stanowiskach kasjerów.
JAKICH ZABEZPIECZEŃ POTRZEBUJĄ TWOJE DRUKI?
W większości przypadków druki korporacyjne nie potrzebują aż tak skomplikowanych zabezpieczeń, jak pieniądze. Nie oznacza to jednak, że firmy mogą odpuszczać temat bezpieczeństwa. Wypełnij formularz kontaktowy na naszej stronie i porozmawiaj z naszym ekspertem, który pomoże Ci dobrać techniki zabezpieczeń odpowiednie do celu, który chcesz dzięki nim osiągnąć.