5 zastosowań hologramów, o których być może nie miałeś pojęcia

Hologram - premium

Hologram na ważnych dokumentach, biletach czy legitymacjach nikogo dziś nie dziwi. Ale czy wiedzieliście, że hologramy popularne są też w rolnictwie czy biżuterii?

Słyszysz hologram, myślisz…? No właśnie, co jest Twoim pierwszym skojarzeniem. Zazwyczaj banknot czy certyfikat. Jeśli masz trochę więcej lat, pewnie kojarzysz kasety magnetofonowe i płyty CD, których oryginalność potwierdzały błyszczące hologramy już w drugiej połowie lat 90. Jeśli kasety i płyty to dla Ciebie prehistoria, może bliżej Ci do czapek z daszkiem, których hologram stał się w tej chwili integralną częścią? 

Hologram jest z nami wszędzie tam, gdzie oryginalność produktu jest dla nas ważna i gdzie falsyfikat może nie być na pierwszy rzut oka łatwy do odróżnienia od oryginału. Być może w tych branżach się go jednak nie spodziewałeś:

ROLNICTWO

Tak hologramy są dziś dosyć powszechne w produktach przeznaczonych dla rolnictwa. Zwłaszcza w przypadku branży chemicznej. Nawozy, nasiona czy opryski potrafią być bardzo drogie (zapytajcie znajomego rolnika), a nawet fachowiec nie będzie w stanie rozróżnić bez szczegółowych badań oryginału od podróbki (lub rozcieńczonego oryginału). 

Pokusa sprzedawania imitacji może być więc bardzo duża. Nic więc dziwnego, że powszechne dziś jest wykorzystywanie hologramów do zabezpieczeń tego typu produktów i jego odbiorcy są świadomi, że brak hologramu powinien wywoływać u nich podejrzliwość. 

BRANŻA JUBILERSKA

Większość z nas nie odróżni „na pierwszy rzut oka” złota od tombaku. Eksperci zidentyfikują szlachetne kamienie, ale już gdy mówimy o próbie wykorzystanych w biżuterii metali szlachetnych, musimy opierać się najczęściej na wierze producentowi. 

Oczywiście, nikt nie przykleja hologramu bezpośrednio na pierścionek, ale już zabezpieczenie w ten sposób opakowania, w którym sprzedawana jest biżuteria, sprawdza się bardzo dobrze. Dochodzi nawet do sytuacji, gdzie pudełko po takim ekskluzywnym produkcie bywa czasem sprzedawane oddzielnie i osiąga na aukcjach niemałą wcale wartość.

GRY PLANSZOWE

Hologramy wykorzystywane są także przez producentów gier planszowych i RPG. Część z nich ma charakter kolekcjonerski i poszczególne elementy (np. limitowane edycje kart, kości czy figurek) są w ten sposób zabezpieczane.

OCHRONA

Hologramy służą ochronie produktów i dokumentów. Nie każdy wie jednak, że są powszechnie wykorzystywane w pracy firm ochroniarskich i służb specjalnych. 

Słyszeliście pewnie historie o agentach Secret Service zaspawujących studzienki kanalizacyjne w jakimś miejscu przed wizytą ważnej osoby? Często po sprawdzeniu jakiegoś miejsca służby po prostu plombują je specjalnymi zabezpieczeniami z hologramem, by mieć pewność, że nie zostaną później wprowadzone w nich żadne zmiany. Temu zagadnieniu poświęciliśmy już zresztą osobny tekst na naszym blogu. 

BRANŻA REKLAMOWA

Hologram mieni się tysiącem barw i bardzo skutecznie przykuwa uwagę, co bardzo szybko zauważyli specjaliści od reklamy. Co więcej, kojarzy się potencjalnym klientom z oryginalnością, wysoką jakością i produktami premium. Nic więc dziwnego, że hologramy przestały być tylko elementem zabezpieczającym, a stały się samodzielnym materiałem reklamowym nawet tam, gdzie względy bezpieczeństwa zupełnie ich nie wymagają. 

Chcesz zabezpieczyć swoje produkty z nietypowej branży, ale nie masz na to pomysłu? Wypełnij formularz i porozmawiaj z naszym doradcą. Razem wypracujemy skuteczne rozwiązanie!

Wyróżnij swoje produkty!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zabezpieczeń holograficznych.