Hologram jako blokada urządzenia. Kiedy jest stosowany?

Blokada urządzenia

Hologramy kojarzą się większości z nas z bezpieczeństwem. Słusznie. Większość z nas myśli jednak o nich tylko jako o zabezpieczeniu przed fałszerstwem, a to nie koniec funkcji hologramów.

Lubicie filmy i książki szpiegowskie? Czujecie ekscytację, gdy tajny agent wślizguje się do ściśle strzeżonego miejsca, by wykraść informacje mogące ocalić świat? My też… choć na co dzień jesteśmy raczej w drużynie tych, którzy dbają, by osoby niepowołane nie miały dostępu do poufnych danych. 

ZABEZPIECZENIE PRZED ZROBIENIEM ZDJĘĆ

W czasach, gdy każdy ma w kieszeni telefon komórkowy, szczególnej wagi nabiera upewnienie się, że nikt nie zrobi zdjęć w miejscach, których uwieczniać się nie powinno. Mamy tu na myśli nie tylko fotografie, które umożliwiałyby „rozgryzienie” zabezpieczeń miejsc o ograniczonym dostępie (jak wnętrza banków czy obiektów wojskowych), ale też hal produkcyjnych, prototypów urządzeń czy maszyn albo rozwiązań technicznych. 

Tak, bardzo często chodzi po prostu o to, by konkurencja nie wyniosła z naszej fabryki know-how, na które pracowaliśmy latami i które zapewnia nam przewagę na rynku. 

Można oczywiście po prostu zaklejać aparaty wnoszonych do obiektu telefonów komórkowych i komputerów, ale w praktyce najczęstsze rozwiązanie polega po prostu na umieszczeniu telefonu na czas wizyty w mlecznej kopercie, która uniemożliwia zrobienie zdjęć. Taka koperta zabezpieczana jest hologramem i mamy pewność, że nasz gość/pracownik nie skorzystał z telefonu, kiedy odwiedzał firmę.

ZABEZPIECZENIE PRZED WYCIEKIEM DANYCH

Kolejnym zagrożeniem, przed którym może nas zabezpieczyć odpowiednio wykorzystany hologram jest ryzyko wyniesienia z obiektu poufnych danych. Wiele komputerów, na których przechowywane są kluczowe informacje, nie jest podłączonych do internetu. Pozwala to ograniczyć zagrożenie ataku z zewnątrz, ale nadal znajdujące się tam pliki można skopiować i wynieść z budynku. 

Dlatego w wielu miejscach stosuje się zaklejanie urządzeń pamięci przenośnej czy gniazd komputerów i telefonów specjalnymi hologramami. Jak zawsze w przypadku tej technologii, nie da się ich zdjąć bez pozostawienia śladu na takiej holograficznej plombie, wystarczy więc rzut oka ochrony na sprzęt podczas opuszczania obiektu i już wiadomo, że doszło do naruszeń protokołów bezpieczeństwa. 

POTWIERDZENIE ZABEZPIECZENIA MIEJSCA

Hologramy wykorzystywane są także przez ochronę do potwierdzenia, że bezpieczeństwo danego miejsca zostało już sprawdzone. Gdyby przez każdą ważną rozmową trzeba było sprawdzać każdy drobiazg w pomieszczeniu na wypadek zamontowania np. podsłuchu, praca osób odpowiedzialnych za ochronę byłaby niemożliwa do wykonania.

Na szczęście wiele czynności można przeprowadzić wcześniej, a umieszczony w danym miejscu hologram upewnia nas, że od momentu sprawdzenia, nikt nie ingerował w dany obiekt. Tak jest np. w przypadku gniazdek elektrycznych, w których stosunkowo łatwo ukryć podsłuch, a których sprawdzenie zajmuje sporo czasu nawet specjaliście. Wystarczy, że po kontroli zabezpieczymy je hologramem… i możemy skupić się na sprawdzaniu innych miejsc. 

Sposobów wykorzystania hologramów w celu zapewnienia bezpieczeństwa jest oczywiście zdecydowanie więcej. W niektórych sytuacjach możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że proste rozwiązania oparte o tę technologię, mogą podnieść bezpieczeństwo Twojej firmy lub ułatwić jej ochronę. Chcesz dowiedzieć się więcej? Wypełnij formularz kontaktowy, a nasz doradca odezwie się do Ciebie i wspólnie ustalicie optymalny termin rozmowy na ten temat. 

Wyróżnij swoje produkty!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zabezpieczeń holograficznych.